Eternity Hookah

CZ

Určitě si někteří z Vás už všimli, že Vojta Bílý rozjel svůj projekt Eternity Hookah. Dýmka se vyrábí v Česku ve spolupráci s Lukáš Tučný, je vyrobena z Italského zdravotnického nerezu (jedna z nejkvalitnějších na trhu).
Dýmka je modulární – dá se upravovat výška, všechny díly mají stejný závit, takže je možnost zaměnit díly. Každá dýmka je označená sériovým číslem, které je uděláno laserovou gravírovačkou stejně jako logo.
Konektor na hadici je na závit. K dýmce je taktéž dodáváno těsnění na korunku a na vázu. Dýmku dostanete zabalenou v kufříku z plast kartonu s rukojetí. Dýmka je zatím prototyp, ale už je zadaná výroba oficiálních kusů a do měsíce se můžeme těšit na prodej.
Máme přislíbeno, že dýmku dostaneme na testování, takže se určitě můžete v budoucnu těšit na recenzi. 🙂
Cena by měla být 4890,-.

EN

Some of you might have noticed that Vojta Bílý has started his project Eternity Hookah. This hookah is made here, in the Czech Republic, and in cooperation with Lukáš Tučný. It is made out of Italian medical stainless steel (one of the highest quality steels on the market).
Furthermore – it is also made to be modular. Height can be adjusted, all parts have the same screw thread, so parts can be swapped. Every hookah is marked with a serial number, which is made by a laser engraving machine as well as the logo. The hose connector uses a screw thread. The hookah is also supplied with a bowl and a vase grommet. If you buy this hookah, you can expect to receive it wrapped in a plastic cardboard case with a handle, it is still a prototype though.
The production has already begun, so it should be available for order within a month.
We’ve already been promised to get one of these steel queens for testing, so you can look forward to a review in the future. 🙂
The price should be 4890,- CZK.