Medite Noir

CZ

Medite zahájí prodej své nové řady Noir (100% Burley) na festivalu Ostrava v dýmu. Tam bude za speciální zaváděcí cenu 250,- / balení (50g). Výrobce na vývoji pracoval víc než rok a snažil se brát zpětnou vazbu od vybraných lidí z komunity. Podařilo se mu to dotáhnout do zdárného konce? Zpraví si reputaci, která se s ním táhne v rámci jeho standardní řady tabáku? Stabilizuje výrobu? Jsme na to sami zvědaví.

Něco málo prý bude k testu i na sobotních dýmkách na kopci (Strahov, Praha). Takže vyzkoušíme.

EN

Medite will start selling its new tobacco line Noir (100% Burley) at Ostrava v dýmu festival. There will be a special introductory price of 250, – CZK / pack (50g). The manufacturer has been working on the development for over a year and has been getting feedback from several hookah smokers from the Czech community. Have they managed to make it to a successful end? Will they finally improve their (currently not very good) reputation concerning their standard line of tobacco? Can they sustain the batch quality? We’re all really curious about all this!

Some of this new tobacco should be available on Saturday’s festival Dýmky na kopci (Strahov, Prague). We’ll be there to test it as well!