Venoz Hookah

CZ:
Venoz Hookah (krátce Venookah, jak si také říkají) – P1. Vodní dýmka z nerezu, který je obráběn a leštěn ručně. Všechny vývody a také štěrbiny ventilů jsou leštěny, tak aby se zabránilo usazování nečistot. Ručně foukaná a zdobená váza je z křišťálu a spojení s tělem zajišťuje závit. Tácek je broušený z vrchní a leštěný ze spodní strany. Napojení je standardní 18/8, takže můžete přidat pro Německo typický molasses catcher.
Zajímavostí je vertikální zpětný ventil, který se nápadně podobá tomu co známe od Alpha Hookah.
Cenově vychází na 349 – 399 EUR.

EN:
Venoz Hookah (also called Venookah by some) – P1. Stainless steel hookah, which is machined and polished by hand. Purge valve ports are polished to protect them from the dust or dirt settling in. The hand-blown and decorated vase is made of crystal glass, and the body to vase connection is a regular screw thread. The tray is ground from the top and polished from the bottom. The connection is a standard 18/8, so you can even add a molasses catcher which is quite popular in Germany.
An interesting feature is the vertical purge valve, which is remarkably similar to what we have already seen from Alpha Hookah.
The Venuz Hookah is priced at 349 – 399 EUR.