Recenze Mattpear Mini M Slim

Dnes se nám do ruky dostala vodní dýmka známého výrobce Mattpear. Ruský výrobce se proslavil nejen kvalitou svých produktů, ale také značnou nedostupností, která panuje i v mateřské zemi – Rusku. Pro dnešní článek jsme si vybrali model Mattpear Mini M Slim, který je vlastně malou verzí modelu Classic. Můžete tak očekávat kvalitní zpracování nerezové oceli i další, pro výrobce typické prvky.

Dýmka samotná je zabalena v úhledném a prémiově vyhlížejícím balení s poutkem na přenášení. Na balení je částečné vyobrazení modelu, info o výrobci, ale také detail zvolené varianty (model Mini se vyrábí ve 2 designech – Slim a Ball) a seriové číslo dýmky. Po otevření na vás čeká první vrstva ve formě blistru s výseky na jednotlivé části demontované dýmky.

Všechny díly do sebe jdou pohodlně zašroubovat. Zpracování je na nejvyšší úrovni včetně opracování všech zakončení. Srdce vodní dýmky z jednoho kusu nerezu na sobě má kvalitně provedené signování jak textovým, tak na druhé straně grafickým logem Mattpear, pod kterým je seriové číslo dýmky, resp. název modelu na straně druhé. V srdci, které využívá uzavřený komorový systém, jsou také konektory na šlauch, resp. na zpětný ventil. Konektory jsou stejné a tak můžete ventil se šlauchem přehazovat dle libosti. Použito je pak klasické řešení Mattpear – magnetické připojení konektorů. To je řešeno malým kruhovým magnetem na dně, který je zajištěn šroubovací vložkou konektoru. Připojení je jednoduché a velmi pevné. Nedochází k nechtěnému rozpojení, ale na druhou stranu není odpojení konektorů přehnaně na sílu – toto má výrobce opravu odladěno.

Nyní se dostáváme k další určité zvláštnosti modelu Mini. Ten má relativně malý průměr srdce a ta je nutné mít trochu menší vázu. Výrobce to řeší vlastní vázou z bohémského skla. Ta je ale dostupná hned ve 2 verzích – se závitem a bez – a vaše dýmka je kompatibilní s oběma! Jak je to možné? Dýmka samotná má na sobě velmi krátký závit. Při využití vázy bez závitu pak máte k dispozici těsnění, které má malý výkroj na tento závit a vy pak vše pohodlně zatěsníte. Připojení závitové verze je pak jasné – pouze sundáte těsnění a šroubujete (závit navíc zapadne prakticky hned a stačí lehká otočka pro zajištění)! Je hezké, že vám výrobce dává možnost volby a model je kompatibilní s oběma verzemi. Možná problém bude u verze na těsnění, kdy v případě ztráty či poškození těsnění může být v případě nedostupnosti originálu složité sehnat náhradu.

Tácek má typické drážkování a je z masivního broušeného nerezu. Uhlíky se tak nehýbou, tácek pravděpodobně nebude náchylný na změny barev a uhlíky také méně hasnou. Ventil má v sobě lehkou plastovou kuličku, která společně s dostatečným dírkováním po bocích zajišťuje velmi dobrou funkčnost a malou náchylnost na zasekávání. K dýmce také dostáváte silikonový šlauch s logem výrobce, pružinku proti zalamování a náustek. Silikon je vcelku tenký a dost se zalamuje. To sice řeší přiložená pružinka, ale i tak bychom si dokázali představit lepší řešení. Náustek je velmi dobře zpracovaný a příjemně se drží. Pokud bychom měli něco vytknout, nechali bychom na něj ze strany připojení udělat menší zábrus aby bylo jasné kam až se má šlauch na náustek nasunout a aby případně necestoval.

Váza (v našem případě se závitem) je balena zvlášť. Je vyrobena z kvalitního českého bohémského skla. To je velmi dobře zpracováno. Minimum kazů, velká tloušťka skla a kvalitně lepený závit. S ohledem na svou malou velikost (celkově má dýmka 40cm) se do vázy moc vody nevleze. Pro snažší nalezení správné hladiny vody výrobce osadil stem dýmky orientační drážkou. Dýmka se nám přes uvedené malé množství vody moc nezahřívala a to ani přes panující tropická vedra. Na slunci nicméně může dojít k relativně rychlému zahřátí malého objemu vody.

Tah dýmky je velmi příjemný a i přes velikost dýmky konkuruje větším modelům. Díky absenci difuzoru (originální ani nelze dokoupit) má dýmka příjemně bublavý zvuk, který ale není nikterak rušivý. U sledování filmů ale bude jasně slyšitelný, takže uživatelé asi budou hledat nějaké řešení (difuzory třetích stran, jiná dýmka, přestat se dívat na filmy, přestat kouřit…?).

Dýmka v praxi

Dýmka jako taková se mi velmi líbí. Je malá, přes jednoduchý design velmi roztomilá a hlavně praktická. Snadno se připravuje, má příjemný tah a dobře se s ní manipuluje. Díky své velikosti je ideální na cesty, srazy, pikniky, večírky, anebo také jako řešení pro rychlý a bezproblémový domácí dým. Pro mnohé může být i hlavní a jedinou dýmkou, protože i přes malou výšku nemá žádná zásadní omezení – právě naopak. Když bych měl volit jedinou dýmku, byla by tato jednou ve výběru. Nesmíme zapomenout cenu. Dýmku nyní můžete zakoupit u prodejce iSmoke za 5.790,- To je na jednu stranu vysoká cena a v této kategorii se již dostanete na opravdu zajímavé i designové kousky. Na stranu druhou – pokud hledáte univerzální řešení na cesty i na doma, nevadí vám čistý nerezový design a vyšší cena, pak dostanete roztomilou dýmku s kompletním příslušenstvím