Hoob Mars

CZ (English version follows):

Model MARS ruského výrobce Hoob Hookah je k dispozici již nějakou dobu a to hned ve dvou řadách, několika barvách a dokonce i velikostech. Základní stříbrná varianta řady Classic je vyrobena za pomocí nerezových komponent, ale vnější pohledové díly jsou vyrobeny z hliníkové slitiny (kromě tácku, který je také z nerezu). V této řadě si koupíte také matnou černou variantu s lesklými zlatými prvky.

Řada SUPREME je pak vyrobena kompletně z nerezu, který je zpracován v bronzové, nebo zlaté finální úpravě. Dýmka je kompletně rozebíratelná, má nastavitelný difuzor, konektor na magnet, tácek může být našroubovaný, nebo rychle odnímatelný a zpětný ventil je designován tak, aby se do něj dal odložit náustek.

Obě řady jsou k dispozici v mini verzi s polovičním tělem. Ceny se pohybují od cca 200 do 400 USD za set vč. náustku

EN:

The MARS model of the Russian manufacturer Hoob Hookah is on the market for some time now, available in two editions with a variety of colours and two different sizes. Basic silver variant of the Classic line is made of stainless steel components and the exterior parts are made of aluminium alloy (except for the tray, which is also made of stainless steel). Another available colour in this line is a matt black variant with glossy gold elements.

The SUPREME line is made entirely of stainless steel, which is then covered in bronze or gold finish. The hookah is completely dismountable, has an adjustable diffuser, a magnet hose connector, the tray can be screwed on, or you can also quickly detach it. The purge valve is designed to be able to hold the mouthpiece while you’re not smoking.

Both series are available in mini versions with half the body size. Prices range from about 150 to 400 USD per set incl. a mouthpiece.

Source: IG, Pinterest Hoob Hookah