Amfora Koróna

CZ (english version follows):

Česky výrobce opravdu unikátních dýmek Amfora vypustil na trh svou pilotní řadu korunek. Pod názvem KORÓNA najdete korunky vyráběné tradiční metodou točení porcelánu na hrnčířském kruhu. Dostupné jsou v konstrukční verzi ”phunnel” i “turek” a to hned v několika designových provedeních – od nejrůznějších glazur až po ručně malované korunky, připomínající tradiční české “cibuláky”.
Korunky se vyznačují svou, až monstrózní mohutností. Vnitřní průměr min. 15mm zajištuje nijak neomezovaný tah. Hloubka korunek je od cca 5 do 10mm, což odpovídá cca 12-23g tabáku. Na korunku sedí velmi dobře HMS (typu Kaloud).
Zvoleným materiálem a konstrukcí nám již od pohledu napovídají, že s tímhle se bude dát připravit něco opravdu pořádného. 😈 Test uvidíte na nedělním HookahWeek.

EN:

Czech manufacturer of truly unique hookahs – Amfora has launched a line of bowls. Under the name KORONA, you will find bowls produced by the traditional method of spinning porcelain on a potter’s wheel. They are available in both the phunnel and turk design versions and in a variety of designs – from a variety of glazes to hand-painted bowls, reminiscent of traditional Czech porcelain.
These are characterized by their massive look. Inner diameter 15mm provides very open draw. The depth of the bowls ranges from about 5 to 10mm, which corresponds to about 12-23g of tobacco. HMD (Kaloud type) fits very well on these bowls.
From the point of view of chosen material and construction, it seems that you can get a really good session with any of those bowls. 😈 You will see our test this Sunday livestream.