Kaya Elox Eco Pentagon – recenze

“Dýmka vás na první pohled zaujme moderním designem v kombinaci s vázou spíše klasického broušeného stylu, ale moderního německého tvaru”

Když jsme krátce představili novinku německé legendární značky Kaya, tak váš zájem byl opravdu enormní. Není také divu… za nízkou investici slibuje výrobce opravdu hodně. Bylo tedy jen otázkou, než se dýmka objeví na test také na našem HW. 

Dýmku jsme si otestovali na livestreamu HW 05/20, na který se můžete podívat níže. My si ale základní fakty a popis vlastností této dýmky shrneme i v tomto krátkém článku.

HookahWeek T05/20

HookahWeek T05/20 – novinky z dýmkařského prostředí.Dnes moderuje Dalibor a Petr. Režie Tomáš V.- Představení a test dýmky Kaya Elox Eco Pentagon (zapůjčeno z CHC Hlučín)- Představení a test dýmky Conceptic Design (zapůjčeno z HookahBackstage)- Představení a test tabáku Bohemia Tobacco – Test tabáku Arkan- Ukázka korunky SmokeLabs V4- Rychlé ohlédnutí za dýmkařským týdnem

Zveřejnil(a) HookahWeek dne Neděle 2. února 2020

Balení

Dýmku, kterou zakoupíte ve 2 velikostech (51 a 62cm) a 4 barvách (černá, šedá, modrá a červená) dostanete v malém balení a rozloženém stavu. V krabici naleznete vše potřebné k okamžité akci vyjma tabáku a uhlí. Očekávat tak můžete dýmku jako takovou, broušenou skleněnou vázu o výšce 22cm, náustek v designu a barvě těla dýmky, klasický průhledný silikonový šlauch s pružinkou a batcha korunku (tu recenzovat nebudeme).

Jak vlastně vypadá?

Po složení tak máme kompletní dýmku připravenou k testu. V našem případě se jedná o střední verzi velikosti 51cm v černé barvě. Dýmka vás na první pohled zaujme moderním designem v kombinaci s vázou spíše klasického broušeného stylu, ale moderního německého tvaru (dost připomínajícím některé vázy Ocean Hookah, egeglas a další). Tělo a vlastně všechny pohledové díly vč. tácku jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku. Ten je vyveden v pololesklé úpravě a sedí celkovému stylu dýmky. Vnitřní části (vyjma srdce, trnu a konektoru) jsou pak z nerezu. V srdci dýmky je celkem 6 otvorů. 5 z nich je určených pro plastové kuličky zpětného ventilu a zajišťují tak rovnoměrnou distribuci vyfukovaného kouře do pohledové části. Poslední, o velikosti cca 10mm je určená vývodu pro šlauch. Ten je z eloxovaného hliníku a vsazuje se do něj konektor stehného materiálu na zábrus. Spojení je u nové dýmky spolehlivé, nijak se neseká, ale s ohledem na materiály může časem nastat problém. 

Pohledová středová část – tělo dýmky – vlastně celou svou plochou slouží také jako efektní zpětný ventil. Jedná se o největší tahák tohoto modelu a musíme říct, že opravdu povedený. Odpor zpětného ventilu je díky počtu, velikosti a umístění jednotlivých otvorů optimální. Toto nás příjemně překvapilo, protože jsme z této části měli asi největší obavy. Dým z těla leze všemi otvory – ty jsou umístěny dokola dýmky v cca 45 stupňových intervalech. Naproti sobě jsou tak v jedné části 4 velké kruhové otvory, kdy bokem k nim je „had“ z pětiúhelníků (pentagonu – odtud také název dýmky). Ventil není nejlepším na světě, ale rozhodně nikoho nezklame a nehrozí, že omylem vytopíte dýmku, nebo se neochladíte korunky silným rázem. Jedná se o kvalitativně zlatý standard dražších dýmek, což v této kategorii standardem rozhodně není.

Na těle dýmky je umístěn tácek. Ten je vyroben z eloxovaného hliníku vč. trnu. Tácek je poměrně hluboký, ale není to tak extrémní jako rušivé „misky pro psy“, které Kaya tak ráda používá. Tácek má zespodu klasický německý konektro 18.8, díky kterému si můžete mezí tělo dýmky a tácek vložit třeba stylový zachytávač melasy. Je to takový německý standard, který je pomalu přežitkem a za nás je škoda, že výrobce raději nepoužil pevné spojení (osobně ho bereme jako jistější při manipulaci). 

Váza o výšce 22cm je vyrobena z relativně hrubého skla. Za to pravděpodobně vděčíme přítomnému broušení, které podtrhuje design dýmky. Hruškojdní tvar je vyveden tak, že hladina vody má být přesně v přechodu mezi širokou základnou a vyboulenou částí. Usnadňuje to určení správné hladiny a společně s barvivem můžete také docílit zajímavého vizuálního efektu. Na druhou stranu je váza relativně malá a úzká. Toto rozhodně nesedne každému a dýmku navíc tato váza opticky zmenšuje – působí tak opravdu menším dojmem i u dýmek, které mají paradoxně nižší tělo.

Spojení vázy s tělem dýmky je pomocí kaya click systému. Bohužel s ohledem na zmíněné materiály je nutné očekávat horší manipulaci s celým systémem. U našeho kusu je spojení spolehlivé (v srdci dýmky je navíc těsnění, které celý spoj řádně zatěsní), ale rozhodně se nejedná o hladký systém. Hliník o hliník poctivě drhne a první škrábance a opotřebení hran na sebe nenechají dlouho čekat. Na druhou stranu neočekáváme nějaké brzké závažné opotřebení k nefunkčnosti systému. 

Náustek je dodáván spolu s průhledným šlauchem, pružinkou a konektorem na zábrus. Vše (kromě pružinky) je zase z eloxovaného hliníku. Náustek je vyveden v barvě a designu těla. Je opravdu povedený a dokázali bychom si dokonce představit i jeho separé prodej a použití k jiným dýmkám (levná designová alternativa). Šlauch je z klasického silikon non-soft-touch materiálu a průhledná verze působí na černé dýmce velmi rušivě. Rozhodně ke všem barvám doporučujeme rovnou koupit klasický černý soft-touch, který vizuálně povýší dýmku o úroveň výše.

Jak to celé funguje?

Tah dýmky a její používání je bez problému. Dýmka má totiž překvapivě vyvážený tah. Ten je lehký, ale zároveň je přítomné žádané bublání. Určitě tomu pomáhá i přiložený šroubovatelný difuzor. Nemáme zde výhrad. Dýmka je díky click systému také snadno přenositelná, což v kombinaci s nízkou vahou materiálů usnadňuje manipulaci.

Závěr

Celkově je dýmka v cenové kategorii okolo 2t (od cca 1.790kč za medium verzi) opravdovým překvapením a lze ji bez výčitek doporučit jako startovací set, vhodný dárek pro začínající dýmkaře, nebo jako cestovní dýmku (případně druhou na chatu). Poměr cena / výkon je zde opravdu dech beroucí.

Plusy:

–       Cena

–       Kompletní balení vč. vázy, šlauchu, náustku a korunky

–       Opravdu efektní a dobrý zpětný ventil

–       Dobrý tah

–       Dobrá přenositelnost díky click systému a materiálům

Mínusy:

–       Možné brzké opotřebení materiálů

–       Horší chod click systému

–       Váza nemusí sednout každému

–       Batcha a průhledný šlauch jsou spíše nouzovky a doporučujeme ihned vyměnit