CWP Razor II – recenze

„Když se na ní díváme, hned si ji představíme v luxusním aristokratickém interiéru, někde v přítmí krbem osvětlené místnosti, kde ji kouří upravená vysoká blondýna ve večerní garderobě, ale zároveň potetovaná od vrchu dolů…  „

Zdroj: CWP web

Historie značky CWP

Ruská značka Custom Water Pipes, neboli CWP, je v našich končinách známá hlavně díky prakticky kultovního klonu HMS Kaloud Lotus – tzv. Heat Keeper. Značka však zdaleka není pouze o tomto HMS. Na trhu se objevili již v roce 2010 a neskrývajíc svou inspiraci v českém projektu Meduse Design, začali pracovat na originálních vodních dýmkách s vysokou kvalitou, ale lepší dostupnosti i pro normální zákazníky. První kusy si tvůrci vyráběli na domácí půdě a svým zákazníkům předávali osobně. Přes nedůvěru dodavatelů v jejich originální designy a přístup, je radost koncových uživatelů motivovala a ukázala jim, že se jedná o správnou cestu.

Původní CWP original

Zajímavým milníkem tohoto výrobce byl rok 2013. V tomto roce se totiž rozhodli přesunout výrobu svých dýmek z Ruska do Číny. Toto způsobilo mnoho diskuze o možných dopadech na kvalitu. Sám výrobce však upozorňuje na fakt, že v Číně je možné nalézt dodavatele všech kvalitativních kategorií a důvodem pro přesun výroby pro ně bylo právě zaměření na vyšší a stabilnější kvalitu ve výrobních procesech, které v Rusku ještě nebyly natolik ustálené. Příkladem za všechny je třeba využívání jedné z továren řetězce výrobce telefonů HTC. Jako jeden z mála výrobců si CWP hlídá kvalitu výroby přímo na místě. Zajímavostí je, že výrobce používá materiály s certifikací pro styk s potravinami (což bohužel není v tomto průmyslu úplným standardem).

Původní CWP Razor

V roce 2015 výrobce odbočil od výroby originálních skleněných dýmek a zaměřil se na klasičtější konstrukci. Vznikla tak první generace dnes testované vodní dýmky – Razor. Ten přinesl hned několik unikátních řešení a stal se uznávanou dýmkou i mezi profesionály.

Zdroj: CWP web

CWP Razor II

My se dneska blíže podíváme na očekávaného nástupce, který přichází přesně po 4 letech. A nastupuje se vší parádou – jak díky pověsti svého předchůdce, tak díky opravdu unikátnímu designu… na stole se nám objevila krabice CWP Razor II.

Balení

Už z krabice bude mnohým jasné, že se jedná o něco opravdu na úrovni. Čistě bílá krabice s černou grafikou a renderem černé verze dýmky (Pozn.: Nebo špatný render? Černá aktuálně není v prodeji.) na vrchní straně. Už na krabici se dozvíme, že v ní máme barevnou verzi ocean/copper. Výrobce se zde netají ani materiály. Na dýmce najdeme eloxovaný hliník (matné části) a PVD nerez (lesklé části). Po otevření krabice vidíme úhledně seskládaný vnitřek s dalšími krabičkami, skrz které vykukuje část těla dýmky.

Kuk

Po odkrytí první vrstvy, ve které je krabička s táckem, stemem a kartonové držáky těla s náustkem na nás kouká již samotná hlavní část dýmky a náustek ve stejném provedení.

Copak tady máme?

Tělo dýmky je vyvedeno v tmavě modré (nebo světle bronzové) barvě z eloxovaného hliníku, s prvky lesklé, měděné (nebo zlaté) barvy z PVD nerezu. Zpracování je perfektní. Na srdci je již před-montováno tělo sestávající ze zmíněného barevného rukávu a středové tyčky z nerezu, nebo také konektor a zpětný ventil. Srdce je složeno z hlavní hliníkové části na které je namontována spodní část z nerezu. To zvyšuje odolnost v části, která přichází do styku s vázou a tvoří zajímavý vizuální prvek.

Konektor na zábrus a magent

Konektor je také z PVD nerezu do kterého se strká protikus z eloxovaného hliníku. Spojení je řešeno na zábrus. Pod závitem konektoru je však nasazen magnet, který přitahuje kovovou matku namontovanou na hliníkovém protikusu. To tak zajišťuje těsné a spolehlivé spojení spolu s dobrou manipulací. V balení naleznete jak náhradní magnet, tak hned 2 typy těsnění na vázu – širší a užší což vítáme. Elegantní tvar samotného těla je rozseknut středovou částí z PVD nerezu. V tom je plastické logo CWP vyplněné černou barvou. V hliníkových částech je na koncích ozdobné gravírování a celé tělo je ukončeno trnem z PVD nerezu.

Rozebrané tělo

V balení s táckem najdeme také nerezový stem. Ten je již bez povrchové úpravy a tak sice vizuálně k dýmce tolik nesedí, ale díky umístění ve váze to tolik nevadí a je bez integrovaného difuzoru. K samotnému tácku, který je vyveden v eloxovaném hliníku, najdeme také mřížku. Ta je jednak zajímavým vizuálním prvkem, ale hlavně díky proudění vzduchu udržuje uhlíky stále žhavé. Bohužel je tato mřížka z eloxovaného hliníky a to ještě v nečekané stříbrné barvě. Tento krok výrobce moc nechápeme. Provedení z PVD nerezu stejné barvy jako ostatní prvky by bylo jistě lépe stravitelné, navíc by bylo i praktičtější. Takto se jedná o detail, který dýmce zbytečně nesedí.

Kompletní obsah balení

Namontujeme stem a nasadíme tácek. Ten se nasazuje pouze vložením na trn. Spojení je nicméně opravdu jisté a tácek se nijak nehýbe. Na přiložený kvalitní černý soft-touch silikon dáváme konektor a náustek. Náustek má konec z PVD nerezu, tělo z eloxovaného hliníku a držák pak ze silikonu. Ten je velmi příjemný a dobře se drží. Jedná se o dlouhý náustek se kterým se dobře manipuluje a s dýmkou opravdu ladí. I na něm najdete část z PVD nerezu a logem výrobce.

Razor II v celé své kráse

Jdeme testovat

Dýmku vkládáme do vázy, nasazujeme jedno ze 2 přiložených velikostí těsnění na korunku a jdeme testovat. Dýmka působí opravdu honosně. Když se na ní díváme, hned si ji představíme v luxusním aristokratickém interiéru, někde v přítmí krbem osvětlené místnosti, kde ji kouří upravená vysoká blondýna ve večerní garderobě, ale zároveň potetovaná od vrchu dolů…  

Zdroj: CWP web

Jedná se o vysokou dýmku (výška těla 66 cm). Díky výběru těsnění drží v naší váze spolehlivě, ale s ohledem na délku těla bychom si při přenášení dávali rozhodně větší pozor než u menších dýmek.

Zdroj: CWP web

Trn má ideální široký tvar a korunka drží spolehlivě. První potah a dýmka nás pouze utvrzuje v názoru o skvělém celkovém zpracování. Tah je lehký, ale ne přehnaně – jako třeba u první generace. Díky absenci difuzoru je stále přítomné citelné bublání, které máme tak rádi. Zkoušíme profukovat. Ventil je v hliníkovém srdci řešen lehkou plastovou kuličkou. Ta je překryta našroubovanou PVD nerez částí (s těsnícím o-kroužkem), která má ze spodní části na obvodu spoustu malých dírek a uprostřed sražení na plastovou kuličku (tam zapadne při profukování). Z venkovní části je viditelná pouze drážka po celém obvodu, skrze kterou se pak hrne vyfukovaný dým. Profukování je opravdu lehké a efektivní. I přes klasičtější řešení (jeden ventil na boku dýmku, naproti konektoru) je efekt vyfukování vizuálně zajímavý, protože tvoří kónus kouře. Díky onomu umístění je také velmi účinné. Na jeden profuk spolehlivě vyfouknete celý obsah kouře ve váze. Tahle dýmka nás funkčně opravdu baví už od první chvíle a není ji v této oblasti co vytknout.

Detail zpětného ventilu

Závěr

Z výše zmíněného je vidět, že se jedná o opravdu zajímavý a jedinečný kousek. Nicméně vše má své „ale“. Krom již zmíněného tácku, který je opravdu zbytečně nedomyšleným detailem, je zde ještě pár dalších detailu. Tím nevýznamnějším jsou asi využité materiály. Ty využívají povrchové úpravy. V principu sice rámcově zvyšují povrchovou odolnost materiálů, ale nevydrží vše, a tak díky vrstvě několika mikronů může dojít k poškození ve formě škrábanců do základní stříbrné, což bude působit značně rušivě. Aby nedošlo k omylu, povrchová úprava se vám běžným používáním jen tak nepoškodí. Pokud ale dostane pořádnou ránu, třeba o ostrý roh nerezového stolu nebo nedej bože, že vám spadne třeba venku a odře se o kamínky, bude to dost viditelné. Každá povrchová úprava má prostě své limity. Čistý nerez a hliník se vám poškodí spíše, ale toto poškození není tolik viditelné a je navíc opravitelné (rozleštěním) – to samé i u dřeva a polyacetalu. Proto je dobré mít na paměti, že se nejedná o outdoor dýmku a při domácím používání a občasném přenášení se ji pak nic nestane a odvděčí se vám léty služby.

Zdroj; CWP web

Další menší detail vidíme u balení. S ohledem na cenu sice výrobce přiložil spoustu hezkých doplňku (náhradní magnet, výběr těsnění), ale s ohledem na případné častější přenášení a relativní citlivost materiálů, bychom si představovali odolnější zpracování krabice (zvláště uchycení těla).

Zdroj: CWP web

Poslední věcí je cena. V Rusku začíná na 25.000 RUB (cca 9.000 kč) a v ČR je pak bez korunky za 12.000 kč. To je na klasickou dýmku relativně hodně. Nicméně dostáváte opravdu perfektní dílenské zpracování a jedinečný luxusní design. Otázka poměru ceny/výkon je tak velmi složitá. Zde bychom spíše než cenu/výkon hráli na cenu/design/kvalita zpracování. Jedná se o designovou dýmku bez větších kompromisů a stále v cenové kategorii „pro smrtelníky“. Když jdete výše, dáte většinou více peněz za více kompromisů (ve funkčnosti, pohodlné manipulaci, atd..). To u této dýmky není.

I přes svou unikátnost se ale jedná o velmi praktickou vodní dýmku, která nezklame ani ty nejnáročnější hardcore dýmkaře. Samozřejmě pořídíte obdobně funkční dýmky s řády nižší cenou. Je tedy spíše otázkou vkusu a peněženky dýmkaře, zda je ochoten dát tyto peníze za takto jedinečný design.

Dýmku jsme testovali také na HW T06:

HookahWeek T06/20

HookahWeek T06/20 – novinky z dýmkařského prostředí.Dnes moderuje Dalibor a Petr. Režie Tomáš V.- Představení a test dýmky CWP Razor II (od iSmoke.cz)- Test korunky SmokeLabs V4 (od Hookah Backstage)- Test tabáku Azure Royal Queen- Rychlé ohlédnutí za dýmkařským týdnem

Zveřejnil(a) HookahWeek dne Neděle 9. února 2020

Dýmku v ČR prodává ismoke.cz a Hookah Backstage za cenu 11.999 kč

Za fotky děkujeme Jirkovi Staňkovi (CHC)

Galerie: