Zásady pro dýmkaře

Dopady nově vyhlášeného nouzového stavu na dýmkaře jsme si popsali včera. Jak se ale v této době chovat a co třeba dodržovat při návštěvě dýmkařských podniků? Je stále velmi nepravděpodobné, že byste se dostali do styku s nakaženou osobou, ale jistota je jistota.

 1. Buďte ohleduplní k ostatním dýmkařům – Pokud máte jakékoliv příznaky (kašel, dušnost, horečka, únava, zimnice,…) pak ani nepřemýšlejte o návštěvě dýmkařských podniků, ale ani žádného jiného veřejného místa. Toto platí i pokud máte obyčejné nachlazení nebo chřipku. Myslete na ostatní a nepodporujte paniku. Věříme, že bez dýmky chvilku vydržíte.
 2. Dodržujte zásady hygieny – Myjte si pečlivě ruce po každé návštěvě toalety, ideálně po příchodu do dýmkařského podniky (např. v případě dopravy veřejnou dopravou). Mytí rukou by měl být po dobu min. 20s teplou vodou a po umytí použít osobní dezinfekci, kterou necháte volně vyschnout.
 3. Dejte si vlastní dýmku – Tohle má vlastně samé výhody. Jednat tím rámcově snížíte riziko přenosu jakékoliv nemoci, ale také si užijete vlastní dýmku, kterou vám nikdo nebude brát.
 4. Nepodávejte si ruce, neklepejte si po ruce v případě předávání šlauchu – V této době silně doporučujeme dočasně upustit od dýmkařské etikety. Pokud si teď při předávání šlauchu nebudete ohýbat šlauch a poklepávat po ruce, tak vás za to jistě nikdo soudit nebude. To má samozřejmě smysl pouze při dodržování bodu 2 a 5. Silně se doporučuje také nepodávat ruce a zvolit nekontaktní způsob pozdravu.
 5. Hygiena dýmky – V dnešní situaci platí dvojnásob, že se dýmka po každém session důkladně promývá teplou vodou. To platí i o šlauchu a náustku, které by se měli proplachovat horkou vodou po dobu cca 30s a ideálně s použitím dezinfekčního prostředku pro dezinfekci náustku. Pouze důkladně umytá dýmka by měla být podávána dále, ideálně po vyschnutí. Samozřejmostí je striktní používání jednorázových hygienických náustků, případně osobních hygienických náustků, klére ale před použitím důkladně promyjte. Šlauch nikdy neodkládejte na stůl, nebo sedačku – vždy ho zavěste za dýmku.
 6. Když už si chcete odkašlat – nepoužívejte dlaň k zakrytí úst. Využijte rukáv košile, kapesník, ubrousek, ale ne dlaň.
 7. Bezkontaktní platby – Ideální je omezit platbu hotovostí a využít bezkontaktní platby.

Pro obsluhu:

 1. Rozhodně nechoďte do práce s jakýmkoliv příznakem chřipky, nachlazení, či dalších problémů.
 2. Dodržujte osobní hygienu. Po příchodu do podniku, po úklidy, před a po přípravě každé dýmky a jídla by mělo následovat důsledné umytí rukou.
 3. Pořiďte dezinfekční prostředek na ruce (před přípravou každého jídla, pití a po úklidu) a pro úklid (dezinfekce náustku dýmky, stolů, celých prostor)
 4. Dodržujte zásady mytí nádobí – ideálně myčka na 60°C, případně pravidelně měňte houbičku a utěrku. Houbičku můžete dát na pár vteřin do mikrovlnky pro likvidaci bakterií.
 5. Dýmku důkladně promyjte teplou vodou vč. šlauchu. Ideálně s použitím čistícího prostředku s dezinfekčním účinkem. Dýmku nechte ideálně vyschnout a hostům mezitím dejte jiný stroj.
 6. Před odnesením dýmky si umyjte ruce (což je standard, nebudete je mít přeci od tabáku) a předejte vyčištěný šlauch.
 7. Pokud vám lidé podali ruce, poklepali po ruce a vlastně vždy před zahájením další přípravy si umyjte ruce. Používejte pravidelně dezinfekci, kterou necháte volně vyschnout.
 8. Po lidech vždy vyžadujte použití jednorázového, nebo osobního hygienického náustku.