Oblako Phunnel Mono M (recenze)

Oblako. Velmi skloňovaný název jedné ruské firmy, která se za poslední rok nebo dva dostala do povědomí jak začátečníků, tak pokročilých dýmkařů. Tato firma vyrábí hlavně velmi oblíbené korunky Oblako Phunnel S či Oblako Phunnel M, případně méně oblíbené L. Jak jste asi mohli odhadnout z názvů, jednotlivé řady se liší velikosti. Oblako také vyrábí klasické korunky typu turek.

Oblako se ještě také dělí na řady basic“ a „glaze top“. Basic je kompletně bez glazury, glaze top má glazuru pouze ve vrchní části a vnitřku korunky.

My si ale z nedávného výletu (pochopitelně z dob před karanténou) dovezli pár speciálních kousků z tzv. nízkoteplotního porcelánu.
Jde o zajímavou volbu materiálu, obvyklé teploty při vypalování středně a vysokoteplotního porcelánu se pohybují od 1000°C, kdežto u nízkoteplotního jde o teploty od 700°C do 900°C.

Bohužel, dohledal jsem pouze velmi technické specifikace jednotlivých způsobů vypalování, nic co by nám pomohlo s uchopením podstaty výběru tohoto materiálu, proto jsem korunku testoval hlavně z praktické stránky (jak jinak). Takhle však korunka vypadá. A jo, je růžová :o. Teda má růžovou barvu, to co vidíte totiž není glazura!

Stejně jako ostatní Oblaka, i toto je přizpůsobeno hlavně na používání v kombinaci s HMS typu Lotus, při testování s provostem docházelo k problémům s heat management, teplota tabáku velmi kolísala. Hlavně průměr síťky provostu neodpovídá průměru vnitřku korunky, tudíž z hlediska kompatibility se výrobce zaměřil pouze na HMS typu Lotus.

Korunka si vezme zhruba 16-18g na normal pack s point touchem, což je za mě doporučený styl nabíjení většiny černot (Spectrum, DS, Musthave, Trifecta…) do této korunky.
Klasicky dvě 26mm kostky dovnitř HMS a třetí na hranu zaručí typickou hodinu a čtvrt až hodinu a půl na jednu sadu uhlíků. Druhá sada (ideálně menších uhlíků) potom zaručí zhruba další půlhodinu až 45 minut. Výsledky tudíž nejsou špatné, hlavně Spectrum mi v této korunce jelo skutečně ukázkově.

Test Tangiers ovšem velmi zklamal, ale to se dalo tak nějak čekat. Tangiers prostě nemá rád kombinaci phunnel + lotus. Krom toho, aby tabák v téhle korunce aspoň trochu jel, je potřeba aspoň point touch, což obvykle není příznakem kvalitního nabití Tangiers do phunnelu. Naopak si umím představit, že světlé tabáky v této korunce pojedou uspokojivě.

Na fotce vlevo můžete vidět leskle bílý vnitřek korunky, ačkoliv jsem se korunku na focení snažil co nejlépe vydrhnout, některé zbytky připálené melasy a tabáku z korunky prostě nejde houbičkou dostat pryč, zřejmě by pomohla drátěnka.

Funkčností mi korunka nejvíce připomíná Smokelab Mummy, ta je ale ještě trošku hlubší a má svou příznačnou drážku na HMS. Samozřejmě u tohoto phunnelu je drážkou zároveň rim korunky a HMS zrovna u tohohle kusu po rimu neklouže, opak bývá častou nevýhodou z hlediska praktičnosti. Je však v podstatě nemožné nabít korunku bez touche, alespoň ne tak, aby fungovala uspokojivě.

Korunku bych doporučil hlavně těm, kteří už Oblako či podobné phunnely vyzkoušeli a mají s nimi dobré zkušenosti. Různé barvy této speciálky určitě mnoho z vás uvítá ve sbírce, navíc jde o vcelku funkční korunku, ke které je ale potřeba si najít cestu a alespoň minimální zkušenosti s phunnely. Není to korunka na Tangiers a není to ani korunka pro začátečníky. Nepotěším ani uživatelé provostu, ačkoliv korunka vypadá, že by mohla být aspoň trochu kompatibilní, z hlediska funkčnosti tomu tak opravdu není.

Korunka je k dispozici u prodejců Mr. Smoke a Hookah Backstage.
Tento kus byl zakoupen na veletrhu Hookah Club Show.