Covid-19 vs. Dýmkařské podniky

Na dýmky v dýmkařských podnicích pomaličku padá prach, personál v karanténě se pomalu zabíjí mezi sebou a majitelé podniků na internetu hledají návody na vázání oprátky…

Tak by se dala v krátkosti popsat aktuální situace s (nejen) dýmkařskými podniky v ČR. Kolem tohoto tématu je spousta spekulací a očekávání. Proto jsme se rozhodli to trochu shrnout a skromně odhadnou co nás (majitele podniků) asi ještě čeká.

Nouzový stav

Všichni ho už známe a nějaký ten pátek v něm žijeme. Vláda v pondělí 30.3. prodloužila tento stav min. do 11. dubna. V rámci tohoto stavu tedy platí omezení pohybu osob a pro podniky také prodloužení uzavření provozoven.

To možná nezní tak špatně a nejednomu majiteli lounge může svitnout plamínek naděje, zvláště po prohlášení náměsteka ministra zdravotnictví Romana Prymuly z 24. března o možném po-Velikonočním rozvolňování opatření.

Samozřejmě přichází očekávané „ale“, které nám potvrzuje celkem opomíjené prohlášení ministra průmyslu, obchodu a také dopravy Karla Havlíčka:

„Dáváme dohromady skupiny provozoven, kde lze dodržet vzdálenost dvou metrů mezi zákazníky, kde lze zajistit, že se lidé nebudou shlukovat, a tam to postupně budeme pouštět. Ale to nejsou restaurace, knihovny, ale bavíme se o průmyslu, o exportérech, o automobilkách, na které jsou navázány desítky tisíc zaměstnanců,“

Karel Havlíček, 29.3.2020

V ten samý den obavy prohlubuje paní ministryně financí Alena Schillerová:

„Nejsem kompetentní člověk, abych o tom rozhodla, to musí říct hlavní epidemiolog, musí to říct ministerstvo zdravotnictví a budeme se o tom radit celá vláda, ale je spočítána (makroekonomická predikce kvůli pandemii koronaviru – pozn. red.) na konec července a počítá s tím, že ve třetím čtvrtletí začneme ekonomiku pomalu oživovat,“

Alena Schillerová, 29.3.2020

A dnes (úterý 31.3.2020) ještě dodává epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro MF DNES:

„I když se ale hospody otevřou, tak to nebude, jako to bylo před opatřením. Hosté třeba budou muset mezi sebou dodržovat vzdálenost jeden a půl metru.

Roman Prymula, 31.3.2020

Z výše uvedeného tedy lze usuzovat, že termín 11. duben pro majitele podniků rozhodně nebude spásný a čekají nás ještě krušné časy s postupným rozvolňováním opatření. Zařízení typu dýmkařských podniků se tak dostanou na řadu pravděpodobně v pozdějším datu a to ještě s omezením výše uvedeným. Skloňovaným termínem pro uvolnění celé ekonomiky pak je 30. červen.

Co dále?

Nechceme vyvolávat paniku a nic z výše uvedeného stále není jisté. Představitelé vlády a krizového štábu se sami bojí dávat jasnou představu o tom jak to bude dále a tak nezbývá než se chytat některých vyjádření. Stále doufáme v dřívější rozvolnění opatření.

Majitelům podniků ale zbývá nemálo možností jak pokračovat dále a nastává tak čas se poohlížet po využití opatření vlády, která mají za úkol dopady zmírnit. Jaké to jsou? Zde malý výběr.

1. Odklad daňových přiznání

Plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu a plošné prominutí úroku z prodlení do 1. července 2020

Pro fyzické a právnické osoby, které mají povinnost podávat daňové přiznán

2. Červnové zálohy na daň z příjmu

Prominutí červnových záloh na daň z příjmu fyzických a právnických osob

Pro poplatníky, kteří mají 15. června platit zálohu na daň z příjmu

3. Sociální a zdravotní odvody

Odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění od března do srpna

Pro OSVČ

4. Elektronická evidence tržeb

Pozastavení povinnosti elektronicky evidovat tržby (EET) po celou dobu trvání stavu nouze (minimálně měsíc) a na následující tři měsíce

5. Úvěrové programy COVID a COVID II

U programu Covid II by měli podnikatelé dostat formou bezúročných úvěrů od komerčních bank k dispozici až 30 miliard korun. Předchozí úvěrový program Covid nabízel půjčky ve výši od 500 tisíc až 15 milionů korun do 90 procent prokázané škody, bez úroků a poplatků, se splatností až dva roky a odkladem splátek až 12 měsíců.

6. Kurzarbeit

Pokud máte z důvodu opatření uzavřenou provozovnu, můžete pro své zaměstnance na HPP dostat až 80 procent z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů.

7. Odklad 6 měsíců nájmu

Vláda chce podnikatelům umožnit odklad šesti nájmů, pokud jim znemožnila činnost svým nařízením proti šíření Covid-19. Nájemné bude následně možné rozložit do 24 měsíců. Tj. po 6 měsících odkladu bez placení nájmu se vám celková částka těchto nájmů rozprostře do dalších 24 měsíců.

8. Dotace 25.000 kč pro OSVČ

Aktuálně je ve schvalování zákon o možných dotacích pro OSVČ, jejichž provozu se dotkla zavedená opatření. Dotace jsou zamýšleny pro OSVČ bez dalších příjmů. Aktuálně však návrh prochází úpravou.

9. Dotační programy měst

Města v těchto nelehkých časech uvolňují různé dotační programy pro udržení zaměstnanosti a pomoc podnikatelům / živnostníkům. Například město Ostrava poskytuje nevratnou dotaci 20.000 kč pro postižené provozy. Detaily podpory vašeho města hledejte na stránkách měst.

O většině návrhů se ještě jedná, ale takováto je hrubá podoba. Pro další info a využitelnost jednotlivých bodů doporučujeme sledovat stránky jednotlivých ministerstev, nebo média (třeba https://www.businessinfo.cz/ ).

Nezbývá než nám všem držet palce a doufat v co nejčasnější rozumné rozvolňování opatření.