Ban mentolových cigaret v EU a jeho dopad na dýmky

Tak a je to tady. Od 20. května 2020 bude v Evropské unii a Spojeném království zakázán prodej tabákových výrobků s charakteristickou příchutí, mezi něž patří mj. např. i mentol. Zákaz bude platit konkrétně v těchto zemích:

Jak je to ale s dopadem na prodej tabáku do vodních dýmek?

Zákaz vyplývá ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/40/EU ze dne 3. dubna 2014 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a o zrušení směrnice 2001/37/ES.

Tato směrnice byla transponována členskými státy EU do vnitrostátních právních řádů. A jak jsme upozorňovali v našich předchozích článcích, například Německo se rozhodlo směrnici rozšířit a aplikovat na všechny druhy tabáku.

Z tohoto důvodu si tak v Německu od 20.5.2020 nekoupíte ani žádný tabák do vodní dýmky, který by obsahoval vyloučené složky.

 • Menthol (CAS-Nr. 1490-04-6)
 • (-)-Menthol (CAS-Nr. 2216-51-5)
 • (+)-Menthol (CAS-Nr. 15356-60-2)
 • Menthon (CAS-Nr. 89-80-5)
 • (-)-Menthon (CAS-Nr. 14073-97-3)
 • (+)-Menthon (CAS-Nr. 3391-87-5)
 • L-Carvon (CAS-Nr. 6485-40-1)
 • Geraniol (CAS-Nr. 106-24-1)
 • Lianlool (CAS-Nr. 78-70-6)
 • 1,8-Cineol(Eukalyptol) (CAS-Nr. 470-82-6)
 • Hydorxycitronellal (CAS-Nr. 107-75-5)

V České republice k tomu došlo rozsáhlou novelizací zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů („ZPTV“), spolu s vydáním nové prováděcí vyhlášky č. 261/2016 Sb., o tabákových výrobcích.

V důsledku této novely ZPTV je v České republice s účinností od 6. září 2016 zakázáno uvádět na trh cigarety a tabák určený k ručnímu balení cigaret s charakteristickou příchutí.

Charakteristickou příchutí je rozuměna vůně nebo chuť jiná než tabáková – zejména ovoce, byliny, alkohol, cukrovinky, vanilka,… – a která je rozeznatelná před užitím tabákového výrobku nebo při něm.

S ohledem na tento zákaz zmizely ke dni 6. prosince 2016, tedy po skončení tříměsíční lhůty k doprodeji, z trhu veškeré cigarety a tabák k ručnímu balení cigaret s charakteristickou příchutí – s výjimkou mentolu.

S účinností od 20. května 2020 je ale výjimka pro mentolovou příchuť ze ZPTV vypuštěna a spotřebitelé již na trhu nebudou moci zakoupit žádné cigarety či tabák k ručnímu balení cigaret s mentolovou příchutí.

Jak můžete vidět, tak se na zákazu prodeje pracuje již dlouho a postupně v rámci celé EU. U nás a ve většině zemí se tak zákaz opravdu vztahuje pouze na cigarety či tabák k ručnímu balení cigaret s mentolovou příchutí.

Problémem je tak hlavně i zmíněné Německo, kde se zákon vztahuje na další produkty vč. tabáku do vodních dýmek.

To je ranou pro mnohé příznivce vodních dýmek, protože je Německo nejenom sídlem mnohých výrobců tabáků do vodních dýmek, ale za poslední roky se pro mnohé dýmkaře stalo alternativou v možném nákupu tabáku širšího a levnějšího sortimentu než v ČR (protože naše pokroucená legislativa vidí tabáky do vodních dýmek v daňové klasického suchého tabáku).

Jak jsme již upozorňovali, tak od 20.5. si tak v Německu nekoupíte žádný tabák s obsahem vyloučených složek. Mnoho výrobců tak již oznámilo stažení určitých příchutí (Německy Darkside například stáhl prakticky své kompletní portfolio a bude ho přepracovávat) a to bez náhrady, nebo s oznámením o chystané alternativě. Ta se ale bude za mentol hledat velmi těžko.

V ČR je – jak z článku vyplývá – situace jiná a omezení prodeje se na tabáky do vodních dýmek s nevztahuje a ani nijak trhu nedotkne.

Pro jistotu jsme se zeptali českých shopů:

Shanti:

“Momentálně nemáme žádné oficiální informace o jakémkoliv omezování portfolia příchutí pro ČR. Naopak se snažíme nabídku rozšiřovat, například jsme v nedávné době přidali čtyři nové příchutě True Passion.“

Petr P.

Dobrý Tabák:

“Prozatím o tom jednáme. Značky s výrobou mimo DE budou samozřejmě své portfolio dodávat beze změn. V DE se místo některých příchutí objeví jiné a podle odběru v zemích, kde to zakázané není – viz. ČR se zachovají původní receptury příchutí.“

Vincenc B.

Chillma:

“Ready-to-mix se tento nový zákon netýka.
Snažíme se sem dostat co nejvíc našich již namíchaných tabáků. Včetně naší starší řady s Virginií a Oriental listem, která se vyznačuje vyšší silou.

Florian K.