Test vodní dýmky Embery Mono-H

Střední třída z Ukrajiny hraje na design a líbivý zpětný ventil. Povede si ji obhájit cenovku a jaké má nějaká slabá místa?

Video-test
K Vánoční atmosféře zlatá sedí

Ukrajinský výrobce Embery je v našich končinách starou známou. Vizitkou značky je kombinace moderního designu, praktičnosti a relativní dostupnosti.

V portfoliu tak najdete ultra-levné modely, které funkčností nikoho neurazí a jednoduchým designem naopak potěší.

Ve vyšších kategoriích to má ale výrobce o poznání těžší. Jak si tedy stojí dnes testovaná střední třída Embery Mono s přídomkem H?

Prvně je nutno zmínit, že řada Mono obsahuje spoustu modelů a Mono-H je pak tou aktuálně nejdražší variantou této řady.

Celá řada Mono prošla v roce 2019 upgradem na verzi 3.0, který i tomu nejlevnějšímu modelu přidal stylový 360° zpětný ventil kolem srdce dýmky a pyramidový tvar srdce samotného. Byť k tomuto nemáme moc výtek, je nutno mít na paměti, že srdce a ventil je tak shodný s výrazně levnějšími modely výrobce.

Kompletní rozebrané balení

Zastavme se u samotného ventilu. Ten má již zmiňovaný stylový výstup kolem celého srdce. Tím, že je směřován svisle, je nutno toto mít na paměti při výběru vázy, která tak bude svým hrdlem případně směřovat kouř. U originální vázy jde kouř krásně svisle podél vázy.

Problémem zde může být vyřešení uchycení kuliček ventilu. Ty se nám nepodařilo rozumně vyndat. Při snaze sundat kryt kuličky jsme již u našeho kusu byly na hraně poškození materiálu a rozhodně se obecně nejedná o jednoduchý úkon. Čištění této části tak bude problematické, což se bohužel stává trendem u více a více výrobců.

Detail uchycení kuliček zpětného ventilu

Downstem a tělo tvoří v základu nerezové trubky. Ty se šroubují závitem do srdce, které má tento ale udělám přímo v polyacetalu. Zde je tedy dobré si dávat pozor na případné poškození závitu při špatném šroubování.

Přes nerezovou trubku těla je nasazen kryt z kovu obdařeného práškovou barvou. Na něj je pak nasunuta ještě laserem vyřezaná část tvořena z nerezu s PVD úpravou. Krásně to umocňuje plasticitu dýmky a ani ve variantě zlatá / černá nepůsobí kýčovitým dojmem. Celý rukáv je pak z obou stran zajištěn krytkou z polyacetalu, která se šroubuje přímo na trubku – tělo se tak po smontování neprotáčí.

Tácek je dle varianty stříbrný, nebo černý. My jsme dostali speciálně upravenou zlatou verzi. V konečném důsledku by ale dýmce více prospěla standardní černá. Ta je totiž obdařena práškovou barvou, která zakryje menší nedostatky, kterými jsou třeba viditelné deformace v místě řezu, nebo ostré, neojehlené hrany. To degraduje jinak obstojný pocit kvality a smyslu pro detail. Rozhodně tedy doporučujeme tácek černý, který je vizuálně nejkvalitnější, případně stříbrný, kde vám nehrozí ani loupání barvy.

Deformace tácku je znatelně viditelná

K dýmce dostanete i konektor z polyacetalu, který nepotřebuje těsnění. Jeho nevýhodou je, že se do srdce zasunuje jen velmi lehce a je dost nestabilní. Při předávání šlauchu tak hrozí jeho vypadnutí.

Celková funkčnost dýmky je obstojná. Díky absenci difuzoru (dokoupitelný zvlášť za 149 kč) se jedná o relativně hlučnou dýmku, která si svým zvukovým projevem nezadá s oblíbenou Karmou. Difuzor bohužel situaci zase tolik nevylepšuje, takže dýmka nebude volbou lidí, co potřebují kouřit potichu (nikoho nerušit, u filmu, atd…).

Zpětný ventil je překvapivě funkční, včetně možnosti razantnějšího profuku ke schlazení korunky.

Zásadní otázkou tak zůstává cena samotná. Aktuálně je v ČR (u Shanti.cz) nastavena na 3.990,- Kč. To samo o sobě není tolik, problémem je spíše nutnost dokoupení všeho příslušenství vč. šlauchu, náustku i vázy. Tím se cena vyšplhá notně nad hranici 5.000 kč, kde konkurence výrazně sílí. To vše s uvědoměním, že sdílí základ modelů stejné linie s výrazně nižší cenou.

Na stranu druhou je tak tento model méně k vidění a budete tak mít doma něco unikátního. Volbou rozumu u Embery jsou pak nižší modely řady MONO, které s výrazně nižší cenovkou nabídnou stejnou sadu funkcí a stylu.

Plusy:
– Unikátní moderní design
– Trvanlivé materiály
– Vizuálně lákavý zpětný ventil

Mínusy:
– Nerozebíratelnost zpětného ventilu
– Špatně zpracovaný tácek
– Vypadávající konektor

Za poskytnutí dýmky děkujeme značce Embery a distributorovi Shanti.cz, kde produkty této značky také zakoupíte.