Test vodní dýmky Na Grani – Model 1 V2

Na Grani Model 1 (v2) v celé své kráse

Na stole nám přistála krásná a kompaktní dřevěná krabička se signováním výrobce Na Grani („Na hraně“). Obsahuje upgradovaný Model 1 (v2) a poslal nám ho český distributor Izzy Partners.

Videotest (4K)
Dřevěná krabička má krásné „bronzové“ kování

Již samotná krabička je opravdu skvěle provedena. Přední strana s dýhou má vypálené signování výrobce a odkaz na web. Krabička má kování s panty v „bronzovém“ provedení a také stylové poutko na přenášení v podobě lana.

Uložení komponentů je promyšlené

Po otevření jsou pak pod krycí pěnovou fólií na jedné straně jednotlivé komponenty a na straně druhé maticí zajištěný tácek se soft-touch šlauchem. Rozmístění je logické a udržuje při přepravě jednotlivé komponenty oddělené, aby nedošlo k případnému poškození. Krabička se tak může zdát vhodná i na přenášení, ale bude vás nutit dýmku pokaždé kompletně rozebírat (alespoň ji budete nuceni čistit) a neřeší přenášení vázy. Dřevo navíc není nejodolnější materiál na hrubší zacházení při přenášení, ale rozhodně působí luxusně.

Jednotlivé komponenty

Celá dýmka je provedena z nerezu a zpracování zde není co vytknout. Nečekají na vás žádné ostré rohy, či otřepy. Vše má krásnou finální úpravu a povrch je lehce leštěný. Závity se i po delším používání pohodlně rozebírají. Náustek je relativně jednoduchý, ale má líbivé frézování odkazující na design dýmky. Dýmce tak opravdu sedí.

Srdce a 2 „konektory“

Samotné srdce je masivní kus nerezu s 2 „konektory“. Proč uvozovky? V původní verzi se opravdu jednalo o 2 shodné konektory, kdy v jednom byl připojený šlauch a v druhém pak zpětný ventil. Nyní je díky přepracování ventilu jeden konektor zaslepen. Slouží prioritně k odkládání náustku, abyste ho nemuseli válet nehygienicky po stole (otázka je, jak dobře lze čistit zaslepený konektor a jestli to není nakonec horší), nebo spíše vám nebude zavázet na plném stole, kde může něco i samovolně shodit. Pouze na to trochu musíte na začátku myslet a dát šlauch do správného konektoru (jsou totiž velikostně shodné).

Detail řešení zpětného ventilu

Zpětný ventil se nově přesunul do konstrukce samotného srdce. Základ tvoří 2 kuličky, které pomocí krycí vložky rozvádí kouř kolem celého srdce dýmky. To vytváří líbivý sloupový efekt kouře. Restrikce je nízká a pohodlně tak profouknete celou vázu, nebo mírně ochladíte korunku bez nechtěného vytopení dýmky.

Efektní zpětný ventil

Tácek má jednoduchý prolis a gravírování s logem výrobce. Jediné obavy směřuji k možnému postupnému žloutnutí tácku v místech s větším množstvím odloženého uhlí z důvodu relativní tenkosti. Lehký náznak žloutnutí už pozorujeme i na testovacím kusu.

Spojení tácku s tělem na zábrus

Kontroverzním řešením je pak spojení tácku s tělem dýmky pomocí zábrusu. Toto vytýkám většinové německé produkci a u ruské dýmky mě tak negativně překvapilo. Spojení vám na jednu stranu dá možnost vložení mezikusu ve formě zachytávače melasy (paradox je, že samotný výrobce pro tento model dělá zachytávač pro montáž místo konektoru korunky), nebo rychlé odpojení tácku. To je prý vhodné pro výměnu korunky. Nicméně taková manipulace se mi jeví jako velmi riziková (občas to nejde odpojit úplně lehce) a nelogická (prakticky vždy chci s korunkou měnit i vodu), takže za mě bod dolů.

Detail donwstemu s difuzorem

Downstem má možnost montáže nerezového difuzoru. Ten je velmi dobře vyřešen a dýmku opravdu silně ztiší. Je pak vhodná i k práci či filmu. Pro usnadnění nastavení správné hladiny pak výrobce naznačil 2 doporučené výšky (s a bez difuzoru).

Další příklad montáže

Díky shodným závitům si dýmku můžete poskládat i trochu odlišně, než je standardní design prezentovaný výrobce. Středový díl tak můžete dát třeba hned k srdci a tak si občas můžete trochu osvěžit design a zbavit se stereotypu.

Dýmka v celé své kráse

Dýmka samotná má velmi jemný tah a díky funkčnímu difuzoru si můžete vybrat mezi výrazným zvukovým projevem, nebo klidným pokouřením třeba u filmu. Zpětný ventil odvádí svou práci opravdu dobře, takže se nejedná pouze o líbivou designovou záležitost. Konstrukce má ve středovém dílu citelné odlehčení, které pomáhá regulovat přenos tepla, takže nedochází k přehřátí dýmky.

Celkově se jedná o silného hráče na poli střední třídy, který exceluje designem (který ale nezapře inspiraci konkurencí), zpracováním a minimem nevýhod. Potěší také (až zbytečně) krásné balení.

S českou oficiální cenou 4.099 CZK dýmce nakonec opravdu mnoho vytknout nelze.

Plusy:
– Kvalita zpracování
– Funkční a líbivý zpětný ventil
– Efektivní difuzor
– Skvělé balení
– Poměr cena / výkon

Mínusy:
– Relativně tenký tácek
– Připojení konektoru na zábrus

Děkujeme Izzy Partners za zapůjčení. Dýmku si můžete zakoupit zde.