TEST VODNÍ DÝMKY – Mattpear Simple S PRO 2021

Mattpear Simple S PRO

Do redakce nám dorazil balíček od slovenského prodejce Touaregshisha.com. Ten mám mimo jiné v nabídce ruské dýmky Mattpear, které si pomalu vysloužili přezdívku „Apple mezi dýmkami“. Právě novinku od tohoto výrobce jsme také od Touaregshisha dostali na test. Jak obstojí omlazená modelová řada Simple v našem testu?

Videotest

Modelová řada 2021 u tohoto výrobce snad poprvé vzbuzuje rozporuplné reakce. Rozhodně tomu nepomohlo představení s nepovedenými rendery a několik přidaných, na první pohled kontroverzních detailů, které bez doplňujících informací spíše vzbuzují pozdvižené obočí a ničí pověstnou jednoduchost, kterou dýmka nese i ve svém názvu. Opravdu je to pro výrobce krok zpět? Pojďme na to postupně…

Balení je prémiové

Balení je dle očekávání na vysoké úrovni. Pěkně zpracovaná krabice na sobě má základní údaje k dýmce a hologram zaručující pravost. Po otevření na nás jako první čeká malé pouzdro, ve kterém je vizitka s kontakty a poděkováním (vč. našeho rodného jazyka), náhradním magnetem, inbusem (k tomu se ještě dostaneme) a také 2 kovovými nálepkami ve tvaru hrušky – loga výrobce (zde i sám výrobce naráží na přirovnání s Applem). Dále tu máme certifikát / záruční list, sadu nálepek a informační brožuru s dalšími produkty výrobce.

Vše úhledně ulozěno

V prvním patře krabice máme krásně rozložené a uchycené jednotlivé komponenty, takže nehrozí, že se o sebe navzájem poškodí během přepravy.

“Hruštičky” alá Apple
Celá rozebraná dýmka

Srdce je vyhotoveno z polyacetalu s prvky nerezu. Ty jsou do sebe zamontovány pomocí závitu. Srdce je nově konstruováno tak, že umožňuje použití jak na těsnění (pro klasické vázy vč. těch od jiných výrobců), tak na závit (pro použití s originálními vázami výrobce). Tady si své řešení vybere každý a do budoucna ho může prohodit (např. pokud rozbijete vázu na závit, můžete používat z jiné dýmky, než vám přijde náhradní). Zespodu najdeme také vygravírované sériové číslo.

Srdce dýmky

Konektor na šlauch je řešen pomocí kombinace zábrusu a magnetu. Je to spolehlivé a ověřené řešení tohoto výrobce, kdy jediná výtka byla k reznoucím magnetům. Nyní mají magnety jinou povrchovou úpravu a snad tak bude zajištěna jejich prodloužená výdrž. Jeden náhradní máte každopádně přímo v balení.

Konektor a zpětný ventil

Trochu rozporuplné pocity mám z řešení zpětného ventilu. Jeho funkčnost je bezproblémová (k tomu se ještě dostaneme), ale uchycení pomocí kovového kroužku, který tvoří i část závitu (a je našroubován v srdci) a ještě je zajištěn pomocí inbusu se mi zdá opravdu zbytečně komplikované. Jistě by to šlo vyřešit jednodušeji. Pokud totiž inbus ztratíte, musíte hledat / koupit jiný a ani potom není vyhráno – závit je i tak vcelku tuhý a špatně se po odjištění inbusu povoluje. Naštěstí jsou kuličky vcelku přístupné a lze je částečně čistit i bez demontáže, které se ale stejně časem nevyhnete.

Rozebraný zpětný ventil

Tělo je nyní řešeno kombinací nerezu a polyacetalu. Má velmi podobný design s předchozí modelovou řadou, ale nerezový prvek teď působí téměř rušivě. V reálu to naštěstí není tak okaté jako na renderech / fotkách a nerezová část působí jako funkční prvek, který rozhání dým ze zpětného ventilu dokola dýmky. Část s frézováním, která toto zajišťuje je ale relativně tenká a tak při neopatrné manipulaci může v krajním případě dojít k jejímu poškození (například při pádu rozebrané dýmky). Po vzoru srdce je polyacetalové tělo jištěno z obou stran nerezem, který je na vrchní části zase jištěn inbusem. Zase je tedy nutnost zmíněný inbus uschovat.

Tělo na smontované dýmce

Zajímavostí však je, že dýmka bude díky závitů na těchto místech sloužit dobře i bez těchto inbusů. Pokud tedy máte strach z jejich ztráty, nebo dýmku často rozebíráte, prostě po po vybalení odšroubujete.

Detail části zpětného ventilu v těle dýmky

Downstem je relativně jednoduchý a má naznačeny 3 doporučené hladiny vody pro zjednodušení přípravy dýmky. Součástí je i přiložený difuzor, který má dobrou funkčnost a do downstemu se montuje přes závit (takže ho prodlužuje). U verze LITE je pak difuzor vrtán přímo na downstem a má díky svého řešení nižší účinnost.

Difuzor verze PRO

Tácek je klasicky prolisovaný s výstupky pro zajištění proudu vzduchu kolem uhlíků. U verze PRO je řešen pomocí zábrusového konektoru. U verze LITE je pak montován napevno do těla. Zde upřímně preferuji řešení verze LITE. Odnímatelný tácek vám totiž může způsobit nepříjemnosti při umývání dýmky, kdy se rád nečekaně odpojí a kutálí pryč ze stolu. Výhodou by mohlo být použití zachytávače melasy, ten je ale v případě Mattpear řešen elegantně přes trn, kdy použití typické skleněné koule by dýmka ztrácela na elegantnosti. Další možné využití je v přenášení uhlí a výměně korunky bez přenášení dýmky. No… nevím jak vy, ale já raději měním vodu po každé korunce a uhlí přenáším v nosiči, nebo HMS (při přenášení na tácku společně s korunkou si dokážu představit větší nehody, zvlášť když se nerezový tácek nečekaně rozpálí od uhlí).

Uchycení tácku verze PRO

Náustek je řešen jednoduchou kombinací nerezu s polyacetalem a působí elegantně. Dostáváte k němu také typický tenký a poddajný soft-touch šlauch se signováním Mattpear. Pro zamezení jeho zalamování je součástí také pružinka.

Náustek

Dýmka po složení působí elegantně a ty tam jsou obavy z pohledu na první produktové fotky. Celkový design působí vyváženě a i názory blízkých dýmkařů, kterým jsem dýmku předvedl, mne utvrdili v tom, že se nejedná o krok vedle.

Design je opravdu elegantní

Tah je pro Mattpear příkladný a dobře mu kontruje i funkční difuzor. Zpětný ventil vás nenechá na holičkách a určitě svým efektem potěší nejedno dýmkařské oko.

Zpětný ventil je efektní

Celkově jsem s dýmkou spokojen a určitě bych si ji dokázal představit ve sbírce. Problém mám s proklamovanými výhodami verze „PRO“, které jsou pro mne osobně spíše nevýhodou.

Verze LITE u TouaregShisha najdete za cenu 230 EUR a verzi PRO pak za 249 EUR.

Souhrn:
+ Nakonec celkem povedený design
+ Balení, náhradní magnet a kovové „hruštičky“ 😀
+ Pěkný a funkční zpětný ventil
+ Srdce na závit i těsnění
+ Celková funkčnost

– Verze PRO je pro mě osobně méně pro profesionální použití
– Použití inbusů jako zbytečný jistící prvek
– Nesmyslná komplikovanost některých řešení